گزارشی از پاراگلایدر در کرج

جاذبه های گردشگری کرج- پاراگلایدر

پاراگلایدر یکی از جاذبه های گردشگری کرج است. بعد از تهران ، شهر کرج اکنون به لحاظ شمار پرنده ها و فعالیت در این رشته مقام دوم در کشور را دارد.
این روزها نگاه بیشتر شهروندان کرج بخصوص آنانی که عصرگاهان برای تفریح و رفع خستگی به بوستان نبوت این شهر می آیند، رو به آسمان است.

چترهای رنگارنگی که در انتهای بندهای متصل به آن یک و یا حتی دو جوان در دل آسمان همچون پرندگان سبک بال به این سو و آن سو می روند، منظره ای زیبا و دیدنی خلق می کند.
بوستان نبوت کرج اصلی ترین محل فرود این پرندگان است ، آنگاه که از اوج آسمان به زمین نزدیک می شوند، اغلب در میان حلقه ای از شهروندان بخصوص جوانان و نوجوانانی فرود می آیند که درنگاههای تحسین برانگیز آنان می توان کمی هم بوی حسرت را استشمام کرد.
بی تردید حسرت پرواز از ابتدای خلقت برای انسان آرزویی دیرینه بوده است و اکنون پس از گذشت بیش از یک قرن که برادران ویلبررایت نخستین پرواز را برای انسان محقق کردند باگسترش علم و فناوری ، این آرزو حتی جنبه تفریحی ، ورزشی و سرگرمی نیز بخود گرفته است .
در یک بعدازظهر گرم امردادماه جاری در بوستان نبوت ، نگاه جمعی ازمردم رو به آسمان است و برخی از آنها برای جلوگیری از تابش آفتاب دستهای خود را سایه بان چشمها قرار داده اند، یکی از پرندگان لحظه به لحظه به زمین نزدیک می شود.
این پرنده با بال رنگین ونسبتا بزرگش پس از چند گردش در آسمان بوستان نبوت در نقطه ای که به دلخواه انتخاب کرده است ، فرود می آید، او یک دختر نوجوان است .


او در میان چشمهای حیرت زده حاضران که شاید انتظار دیدن یک دختر پرنده را نداشتند، مشغول جمع کردن چتر یا همان بال پروازیش می شود و نخستین پرسش خبرنگار ایرنا را اینگونه پاسخ می گوید:

پرواز حس غریب و غیرقابل توصیفی است .
مهلا سلطانی که حدود 18 سال سن دارد، گفت :

اون بالا به هیچ چیز فکر نمی کنم به جز لذت پرواز و وقتی احساس می کنم به خدا نزدیکترم ، وجودم آنچنان لبریز از آرامش می شود که نمی توانم بیان کنم .
او می گوید: جالب است که در کودکی اصولا از ارتفاع می ترسیدم و هنگامی که به این ورزش روی آوردم ، خانواده ام به شدت مخالفت می کردند اما اکنون
برای پرواز لحظه شماری می کنم و پرواز بهترین لحظه های زندگی من است .
بهمن کهن ترابی جوان 23 ساله یکی دیگر از پرندگان با پاراگلایدر است که آسمان کرج را به جولانگاهی برای خودش بدل کرده وگاه یکی دیگرازدوستان خود را در لذت پرواز شریک می کند.
او نیز قادر به توصیف احساسش آنگاه که در آسمان به این سو آن سو می رود، نیست و از همین رو همان ابتدای گفت و گو به خبرنگار ایرنا پیشنهاد می کند که برای درک عشق پرواز با او در آسمان همراه شود.
کهن ترابی می گوید: یکی از خویشانش مشوق پرواز او بوده است و باوجود مشکلات و موانع نظیر نبودن سایت پرواز و مکانهای مناسب فرود و بخصوص قیمت چند میلیون تومانی چتر پرواز که به گفته وی باید ازخارج وارد شود کماکان به پرواز ادامه خواهد داد.
او معتقد است : هیچ ورزش و تفریحی جای پرواز را نمی گیرد و براین باور است که اگر بستر و امکانات این ورزش فراهم شود جوانان علاقمند بسیاری در کرج هستند که همواره در حسرت پرواز به سر می برند اما توان مالی تامین امکانات پرواز را ندارند.
اکنون تیمی از پرندگان با پاراگلایدر درکرج با عنوان آسمان آبی تشکیل شده که شهرام بهمنی از پرندگان و مربیان مجرب این تیم بشمار می رود.
بهمنی می گوید: پرواز با پاراگلایدر در کرج از دو سال اندی پیش رواج یافت و اکنون حدود 50 نفر در این شهر بصورت جدی در این ورزش فعالند و اکثر قریب به اتفاق آنان دارای بال چتر اختصاصی هستند.

وی تاکید کرد: تیم آسمان آبی کرج همکاری نزدیکی با هیات ورزشهای هوایی
تهران دارد و بطور کلی پرواز با پاراگلایدر زیر نظر فدراسیون کوهنوردی است .
وی تصریح کرد: باوجود این ، تاکنون کوچکترین کمکی از سوی این فدراسیون
به فعالان رشته پرواز در کرج نشده است و هر امکانی از جمله ایجاد یک سایت
دست ساز پرواز در نزدیکی ده سیاکلان توسط خود علاقمندان ساخته شده است .
بهمنی که به گفته خودش بخاطر شغل پدرش در یک پایگاه هوایی بزرگ شده و از همان اوان کودکی عاشق پرواز بوده است می گوید: اگر مسوولان کشوری و مدیران محلی همکاری بیشتری در ارایه امکانات به علاقمندان این رشته داشته باشند، بدون شک پرواز آنقدر جاذبه دارد که می تواند جوانان بی شماری را مجذوب خود کند.
وی با اشاره به اینکه حتی راه دسترسی به سایت پرواز موسوم به گردکی در سیاکلان را خود پرنده های کرج ایجاد کرده اند، گفت : اکنون یکی از مشکلات عمده پرندگان با پاراگلایدر در کرج نبود یک محل مناسب برای فرود است
وی افزود: شاید یکی از علتها این باشد که این رشته و ویژگیهای آن هنوز
آنگونه باید معرفی و شناخته نشده است که به همین دلیل تیم آسمان آبی کرج
درصدد برگزاری همایشی با شرکت دیگر پرنده ها از دیگر استانهاست .
به گفته وی ، بعد از تهران ، شهر کرج اکنون به لحاظ شمار پرنده ها و فعالیت در این رشته مقام دوم در کشور را دارد و میزبانی همایشی در این خصوص می تواند به رونق این ورزش کمک شایانی کند.
بهمنی یادآور شد: اکنون با حدود دو جلسه آموزش تئوری و حداقل 15 جلسه عملی ، علاقمندان می توانند رفته رفته لذت پرواز را تجربه کنند.
توصیف حس ناشی از غوطه ور بودن در آسمان و چشم انداز زمین از آن بالا، برای این مربی و پرنده پاراگلایدر نیز مقدور نیست همانگونه که دیگر پرنده های مورد گفت و گو هم از بیان آن عاجز بودند، بهمنی اما، پرواز را رویای شیرین خوابهای گذشته و واقعیت ملموس کنونی می داند.
درمیان شهروندانی که چشم به آسمان دوخته و نظاره گر حرکت سیال جوانان سوار بر پاراگلایدر در آسمان بوستان نبوت کرج هستند، گفته های یک مرد میانسال جاافتاده جالب و شنیدنی به نظر می رسد.
او توام با حسرت خاص ناشی از گذر زمان می گوید: در دوره جوانی و نوجوانی ما برخی بادبادک هوا می کردند و برخی دیگر با اوج گیری کبوترهایشان به وجد می آمدند و لذت می بردند، اما حالا دیگر جوانها خود به
پرواز درمی آیند و لذت می برند، براستی که آن وقتها هیچ کس نمی توانست حتی گوشه ای از پرواز جوانان امروز را تصور کند.

 

منبع مطلب : ایرنا

ashkan

عاشق پرواز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *